Les Halles

Les Halles je největší obchodní centrum v Paříži a už Emile Zola toto místo definoval jako břicho Paříže. Forum des Halles se rozprostírá na ploše 70 000 čtverečních metrů z části nad zemí a z části pod zemí. Nachází se zde nepřeberné množství obchodů, krásně upravené zahrady a pavilonky, sousoší a fontánky.

Pokud si k cestě k Les Halles zvolíte autobus, máte možnost si vybrat ze 14ti linek. V blízkosti Les Halles zastavují linky číslo 21, 29, 38, 47, 58, 67, 69, 70, 72, 74, 75, 76, 81, 85 a 96. Preferujte-li k dopravě raději metro, pak vás na nejbližší stanici Chatelet les Halles dovezou linky číslo 1, 7, 11 a 14. Do stanice Chatelet les Halles míří také linka A, B a D pařížské RER dopravy.

Les Halles bylo původní místem tradičního hlavního trhu v Paříži. Původně zde byly pouze přístřeší pro obchodníky, kteří na toto místo chodili nabízet své zboží. Velká přestavba se započala v roce 1969, kdy byl trh přesunut do Rungis. Město rozhodlo, že se toto místo stane důležitým uzlem nové expresní linky metra RER. Ta byla dokončena v roce 1960 a začátek stavby velkého nákupního a zábavního centra na se datuje k roku 1969. Slavnostní otevření pak proběhlo o deset let později v roce 1979. Budovy jsou tvořeny kovovou konstrukcí se skleněnými výplněmi a již od svých počátků byla tato moderní stavba velmi kritizována.

Nespornou výhodou Forum Des Halles je bezpochyby jeho umístění. Nachází se v samém centru Paříže a obyvatelé města zde naleznou prakticky vše, co potřebují ke svému životu. Ať už se jedná o širokou škálu různých výrobků či potravin nebo služeb, ale stejně tak i centrum nabízí nepřeberné množství kulturní prožitků. Obchody jsou situované v podzemní části a naleznete v nich opravdu téměř všechny druhy zboží zastoupené moderními butiky či po klasickými prodejními odděleními. Nedílnou součástí celého komplexu je i Muzeum voskových figurín, Muzeum holografie nebo také Cousteauvo oceánografické muzeum.

S výjimkou neděle mají obchody v Les Halles otevřeno každý den od 10:00 hodin a zavírá se zde každý večer ve 20:00 hodin. Zdejší bary a restaurace vám svoje pohoštění mohou nabídnout až do 24.00 hodin.

Na okraji Les Halles máte možnost vidět kostel sv. Eustacha. Jeho základní kámen byl položen v roce 1532 ale dostavěn byl až o 105 let později. Architektovým vzorem byla katedrála Notre-Dame a stavba je postavena v goticko-renesančním stylu. Tneto kostel sehrál důležitou úlohu v celých francouzských dějinách, byli zde pokřtěni například  kardinál Richelieu nebo madame de Pompadour a své první přijímání zde absolvoval Ludvík XIV. Kostel byl také místem pohřbů významných osobností, mimo jiné například Moliera nebo Mirabeaua.

Celkové pozvolné opotřebení centra Les Halles vedlo k vyhlášení architektonické soutěže na návrh přestavby komplexu. Plánované ukončení je v roce 2012 a plánované náklady se odhadují do stovek milionů eur. Velkým problémem této oblasti bylo obchodování s drogami a stále se jedná o místo, kde se schází velké množství mladých lidí včetně  narkomanů a dealerů. I když se v souřasné době daří policie tento problém víceméně řešit, lidé se návštěvám tohoto místa po setmění raději stále vyhýbají.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist