Les Invalides

Les Invalides je mistrovským dílem francouzské klasické architektury. Jedná se o komplex budov vztahující se k francouzské vojenské historii obsahující muzea, pamětihodnosti, nemocnici, domov pro válečné veterány a také jsou zde pohřbeni nejvýznamnější váleční hrdinové.

Invalidovna se nachází v sedmém pařížském obvodu. Nejbližší stanice metra je Varenne na lince číslo 13 nebo můžete jet metrem číslo 8 s výstupní stanicí Invalides. Pokud raději využijete dopravu RER, je pro vás důležitá linka C a stanice Invalides. Autobusů k tomuto komplexu jezdí opravdu hodně. Vybrat si můžete mezi následujícími linkami – 28, 63, 69, 80, 82, 83, 87, 92 a 93. Pokud si však chcete užít jednu z nejhezčích procházek v Paříži, vydejte se k Invalidovně pěšky z Champs-Elysées přes most Alexandra III. a dále po celé Esplanade des Invalides.

Pařížská Invalidovna byla postavena na popud krále Ludvíka XIV., který se rozhodl v roce 1670 vybudovat tento komplex jako domov pro staré a nemocné vojáky. Architektem byl Libéral Bruant, kterému později asistoval architekt Jules Hardouin Mansart. Stavba byla postupně rozšiřována a při jejím dokončování v roce 1676 měl celý komplex 15 nádvoří. Byla zde postavena kaple pro veterány známá jako Eglise Saint-Louis des Invalides, která byla dokončena až po smrti architekta Bruanta v roce 1679. Krátce po jejím dokončení se Ludvík XIV. rozhodl nechat postavit ještě jednu kapli, určenou královské rodině. Tato kaple je nejvýraznější z celého komplexu a díky své kupolovité střeše je nazývána Église du Dome (Kostel s kopulí). Vzorem její vzhledu byla Basilika sv. Petra v Římě a právem je považována za triumfální dílo francouzské barokní architektury.

Uvnitř tohoto rozlehlého komplexu máme možnost navštívit největší vojenské muzeum (Musée de l’Armée) na jehož důkladnou prohlídku vám stoprocentně nebude stačit jeden den. Můžete zde vidět sbírku starověkých zbraní a zbrojí, sbírky historických figurek vyrobených od 18. do poloviny 20. století. Dále zde máte možnost navštívit oddělení dělostřelectva, a to jak klasickou tak i moderní sekci, která zaznamenává období od roku 1871 až do současnosti. Zahrnuje také období dvou světových válek a čtyř politických režimů. Zajímavá je také sbírka emblémů, obrazů, soch, grafik a fotografií z období od druhé poloviny 16. století do současnosti. Vchod Invalidovny zdobí několik bronzových kanónů ze 17. a 18. století.

Mnoho návštěvníků kromě vojenského muzea přiláká i hrobka největšího francouzského vojenského génia Napoleona Bonaparte. Jeho ostatky jsou umístěny v kupoli pod mansardovým Dómem a byly sem umístěny 2. dubna 1861. Vedle Napoleona zde naleznete i ostatky jeho rodiny, několika důstojníků sloužících pod Napoleonovým vedení a další francouzské vojenské hrdiny. V zadní části krypty je pak socha císaře.

Invalidovna je otevřena každý den (s výjimkou prvního pondělí v měsíci) od 10:00 hodin. V období od října do konce března zavírá v 17:00 hodin a od dubna do konce září až v 18:00 hodin. Vstupné je pro mladší 18 let zdarma, pro ostatní je pak cena 8 euro. Váleční veteráni a studenti mladších 26 let zaplatí 6 euro. K dispozici je i kavárna, ve které máte možnost chvilku relaxovat než se vrhnete do další prohlídky. Samozřejmostí jsou bezbariérové přístupy v celém areálu.

V současné době zde probíhá projekt s názvem ATHENA, která má za úkol globální renovaci a modernizaci vojenského muzea. Jejím cílem je zjednodušit veřejnosti vzdělávací historickou trasu tak, aby šla chronologicky za sebou a nabídla nepřerušovaný pohled na francouzskou vojenskou historii.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist