Arc de Triomphe

Vítězný oblouk honosící se celým jménem Arc de Triomphe de l’Etoile se nachází uprostřed náměstí Charles de Gaulla na západním konci slavného pařížského bulváru Avenue des Champs-Elysées. Je obepnutý velice známým širokým kruhovým objezdem z jehož se do všech světových stran rozbíhá dvanáct ulic.

K této impozantní stavbě vás zaveze metro číslo 1, 2 a 6 s výstupní stanicí Charles de Gaulle Etoile. Pokud využijete vlaků RER pak se podívejte po lince A a použijte stejnou výstupní stanici jako v případě metra. Zvolíte-li raději autobus, můžete si vybrat mezi linkami číslo 22, 30, 31, 52, 73 a 92. Nezapomeňte, že jestli se chcete dostat do bezprostřední blízkosti oblouku, vždy použijte podchod pro pěší a neriskujte přecházení kruhového objezdu – jedná se totiž o téměř nadlidský výkon.

Arc de Triomphe nechal vybudovat na oslavu vojenských vítězství a také hlavně na připomínání své vojenské moci Napoleon Bonaparte. Monument vysoký přes 51 metrů a široký 45 metrů navrhl architekt Jean-Francois Chalgrin, který se nechal inspirovat slavnými římskými vítěznými oblouky. Napoleon Bonaparte si jeho stavbu objednal v roce 1806 po své vítězné bitvě nad rakouskými a ruskými vojsky u Slavkova, objekt byl však dokončen až za vlády Ludvíka Filipa Orleánského v roce 1836. Sám Napoleon ani architekt Chalgrin se slavnostního otevření oblouku bohužel nedožili.

Vítězný oblouk je zdoben čtyřmi reliéfy. Jeden představuje Napoleonův triumf oslavující vídeňskou smlouvu z roku 1810. Druhý reliéf zaznamenává vystoupení francouzských občanů, dobrovolníků z roku 1792, kteří odcházeli bránit svůj národ před Rakušany a Prusy. Další dva reliéfy znázorňují odpor z roku 1814 a mír z roku 1815. Kolem vrcholu oblouku jsou vyrytá jména významných vítězství vybojovaných během revolučních a Napoleonových dob. Na vnitřních stěnách pak naleznete jména 558 generálů a dalších méně důležitých vítězství. Pokud je nějaké jméno podtržené, pak tento generál položil svůj život v boji.

Uvnitř stavby Arc de Triomphe se nachází malé muzeum dokládající historii a konstrukci oblouku z jehož vrcholu se vám nabídne zajímavý a nádherný výhled na Paříž. Pro dospělé je cena vstupného zahrnujícího vyhlídku je 9 eur, děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma. Otevřeno je každý den od dubna do září od 10:00 do 23:00 hodin, v rozmezí října a března pak do 22:30.

Další vítězné oblouky

Tento oblouk není jediný, který můžete v Paříži. Západně od Louvru se nachází druhý vítězný oblouk pojmenovaný Arc de Triomphe du Carroussel, který v roce 1809 také nechal postavit Napoleon Bonaparte. Je průchozí ze čtyř stran a jeho vrcholek zdobí kvadriga Bronzových koňů Konstantina I. Stavba má podobu římských vítězných oblouků a zdobí ji reliéfy zobrazující další slavné bitvy. Dále v Paříži naleznete vítězný oblouk Porte Saint-Denis a Porte Saint-Martin. V roce 1990 byla dokončena práce na Arche de La Défence, zjednodušeně La Grande Arche. Ten se nachází v obchodní čtvrti La Défence. Je to téměř dokonalá kostka jejíž rám je pokrytý sklem a mramorem z Itálie a na střechu této budovy čtyř-dimenzionální kostky vás přivezou výtahy. Tento pomník 110 metrů vysoký a 108 metrů široký zde spíše než na oslavu vojenských vítězství stojí k připomínce lidskosti a humanitárních ideálů.

Avšak nejen Paříž se může pochlubit vítěznými oblouky. Pár dalších je rozeseto po celé Francie, jako například Arc de Triomphe d’Orange ve městě Orange v jihovýchodní části země. Ten byl postaven již v prvním století našeho letopočtu na počest císaře Augusta a od roku 1981 je na seznamu světového kulturního dědictví v Evropě. Skládá se ze tří klenutých průchodů a je zdoben řezbami s obrazy moře. V Dijonu zase naleznete Porte Guillaume, postavený v roce 1788 na počest prince Condé. I Marseille má svůj vítězný oblouk. Je pojmenovaný Porte d’Aix, ale znám je také jako Port Royal a pochází z roku 1837. Na konci 17. století byl vítězný oblouk postaven také na počest Ludvíka XIV. v Montpellier.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.



TOPlist