Jardin du Luxembourg

Lucemburské zahrady patří k nejpopulárnějšímu parku Paříže. Tato zelená oáza se rozkládá na 25 hektarech plochy a svým návštěvníkům nabízí spousty rekreačních činností a tichá zákoutí s úžasnou možností relaxace. Je oblíbeným místem k procházkám, slunění, pikniku i hrám. Dominantou tohoto krásného parku je Lucemburský palác.

Jardin du Luxembourg se nachází na levém břehu řeky Seiny v blízkosti Sorbonnské university. Nejlepší možností dopravy je klasicky metro – k zahradám vás dopraví linky číslo 4 a 10 s výstupní stanicí Odeon nebo Cluny La Sorbone. Pokud po Paříži raději jezdíte autobusem, vybrat můžete z čísel 27, 38, 82, 83, 85 a 89. K Lucemburským zahradám směřuje také linka 3 pařížské RER dopravy s výstupní stanicí Luxembourg.

Park byl vytvořen v roce 1612 a původně sloužil jen jako soukromý areál, pro veřejnost byl pak otevřen v 19. století. Nachází se zde více než sto soch a fontán, které jsou rozptýlené po celé ploše parku. Nejslavnější fontánou je Fontaine de medicis, barokní kašna vytvořena v roce 1624. Vidět ji můžete na severovýchodní straně parku. Jižní konec parku zdobí Fontaine de l´Observatoire, která je známa také jako Fontaine des Quatre parties du Monde. Tuto bronzovou kašnu vytvořili čtyři sochaři – Louise Vuillemot vytesal girlandy. Pierre Legrain zvěrokruh, Emmanuel Fremiet navrhl osm koní, mořské želvy a ryby tryskající vodu zdobící dolní část kašny. Na závěr Jean-Baptiste Carpeaux vytvořil sousoší čtyř nahých žen, které drží planetu. Tato čtveřice znázorňuje čtyři světadíly – Afriku, Ameriku, Asii a Evropu. Mimo mnoho zajímavých soch zde můžete spatřit i pomník malíře Eugéna Delacroixe a sochu patronky Paříže sv. Jenovéfy.

Budova Lucemburský palác je opravdovou chloubou parku a až do dnešní doby je stále sídlem senátu a druhé komory parlamentu. Počátek její stavby se datuje v roce 1611 a palác měl soužit jako sídlo pro vdovu po zavražděném Jindřichu IV. Marii Medicejskou. Ta toužila po paláci podobném těm z Florencie, konkrétně palácům Pitti a jeho parku Boboli a tak stavbou pověřila architekta Salomona de Brosse a poslal ho do Itálie tyto stavby prostudovat. Budova byla královské rodině odebrán na počátku Velké francouzské revoluce a přeměněna na státní vězení. Později se stala sídlem direktora a až Napoleon ho určil jako sídlo senátu.

Lucemburské zahrady jsou oblíbeným místem všech Pařížanů. Otevřeno je zde každý den a podle ročního období se otevírá mezi 7.15 až 8.15 hodinami a zavírá v 16.45 až 21:30. Naleznete zde mnoho židliček k posezení, které si můžete libovolně přemístit tak jak vám to vyhovuje. Jsou zde i různé levné restaurace nabízející zdarma hudební a loutkové představení. Pro děti je obrovským lákadlem malý rybník, na kterém si mohou pouštět čluny a stejně tak příležitostné projížďky na ponících. V parku se nachází také dětské hřiště, tenisové kurty i altánek pro šachisty. Je zde zakázaná jízda na kole, stejně tak chůze po trávníku a míčové hry mimo hřiště.

Klidná atmosféra parku nadchne bezpochyby každého. Posezení v zelené oáze uprostřed města miloval i Hemingway, Sarte, Verlaine, Victor Hugo, Baudelaire a Balzac.

Napsal(a) by ne dne Sunday, 12 of April , 2009 at 8:40 am

Ve vynikající knize Václava Fialy:Paříž umělecká se můžete dočíst nejen o parku mnoho zajímavostí, třeba že tu Hemingway lovil holuby když měli nouzi. Poblíž je Musée du Luxembourg kde se právě koná úžasná výstava Fra Filippa Lippiho (do 2.8.09)

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.



TOPlist