Eiffelova věž

Eiffelova věž je nejnavštěvovanější stavbou v Paříži a již více než 100 let je také symbolem tohoto krásného města. Je to 300 metrů vysoká kovová rozhledna z jejíhož vrcholu máte celou Paříž jako na dlani.

Modře nasvícená Eiffelově věž ve večerním světle.

Nejbližší stanice metra je Trocadéro a dopraví vás na ní linka č. 6 nebo 9. Další stanicí v blízkosti věže je École Militaire na kterou vás doveze metro číslo 8.  Pokud k dopravě využijete vlak, vystoupíte na stanici Champ de Mars – Tour Eiffel. Autobusových linek k Eiffelově věži míří hodně nejpoužívanější linky jsou 42, 69, 72, 82 a 87. Jako další způsob dopravy můžete zvolit procházku po nábřeží Seiny, která v jarních a letních měsících nabízí hodně k vidění.

Stavba Eiffelovy věže trvala 2 roky, 2 měsíce a 5 dní a byla dostavěna v roce 1889 u příležitosti Světové výstavy. Své jméno získala po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi a pro většinu Pařížanů se stala ihned trnem v oku. Přestože ji svého času nenáviděli také například Emile Zola nebo Alexander Dumas, dnes jsou na ní obyvatelé Paříže více než hrdí. Ročně tuto stavbu navštíví 6,5 milionů lidí ze všech koutů světa.

Věž má tři poschodí a z každého z nich se vám naskytne nádherný výhled na město. První poschodí se nachází ve výšce 57 metrů a vystoupat do něj můžete po 345 schodech. Kromě výhledu zde najdete i kavárnu, obchod se suvenýry, restauraci a kino promítající filmy o historii věže. Druhé poschodí najdete o 259 schodů výše, nachází se ve výšce 125 metrů a poskytne vám ten nejlepší rozhled po okolí. Mimo jiné se zde nacházejí obchody, galerie a luxusní restaurace. Do třetího poschodí se dostanete pouze využitím výtahu. Je ve výšce 274 metrů a při dobrém počasí je možnost dohlédnout až 67 km daleko.

Pata Eiffelovy věže se znakem Evropské unie.

Eiffelova věž má otevřeno každý den po celý rok od 9:30 až do 23:45, v sezoně od 13. června do 31. srpna pak od 9:00 do 0:45 hodin. Každý návštěvník může využít výtah, případně schodiště, které je pro veřejnost jen do druhého patra. Vstupné je závislé od pater, na která se chcete podívat. V případě, že se rozhodnete vidět Paříž až z třetího patra, zaplatí děti od 12 let a dospělá osoba 12 euro, děti od 3 do 11 let 6,70 euro. Za vstup do druhého patra zaplatí dospělý 7,80 a děti 4,30 euro a v případě, že budete chtít vidět jen první patro, zaplatí dospělý 4,80 a děti 2,50. Pro návštěvníky, kteří nechtějí použít výtah a půjdou raději po schodišti je vstup do prvního a druhého patra za 4 eura od 25 let, mladší zaplatí 3,10 eura. Také je možné do druhého patra vystoupat po schodišti a na vrcholek věže se z něj pak po náležitém občerstvení v restauraci nechat vyvézt výtahem.

Vlastníkem Eiffelovi věže je město Paříž a ta se o tuto svoji dominantu musí náležitě starat. Celá kovová konstrukce musí být každých 7 let znovu natřena a celkově tato operace trvá přibližně dva roky. Na konstrukci Železné dámy, jak je v Pařížany také věž nazývána, je potřeba 50 tun barvy. Při silném větru se nejvyšší část věže odchyluje maximálně o 12 centimetrů. Na jejím vrcholku je od roku 1957 umístěna televizní anténa, rádiový vysílač a zároveň se zde nachází i meteorologická stanice.

Dnes si už nikdo nedokáže představit Paříž bez Eiffelovky. Je fascinující během dne a okouzlující po setmění. Poprvé byla celá nasvícená při příležitosti příchodu nového tisíciletí. V dnešní době ji rozzářenou uvidíte každý den po setmění. Září oranžovou barvou a každou celou hodinu modře zabliká. Sloužila jako předloha mnoha dalším stavbám. U nás je to například Petřínská rozhledna.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist