Cité des Sciences et de l’Industrie

Musée Cité des Sciences et de l’Industrie je největším muzeem vědy v Evropě. Městečko vědy a průmyslu se nachází v parku La Villette a jeho interaktivní muzeum vědy a průmyslu má velké množství exponátů věnovaných vědecké tvorbě. Tento impozantní moderní areál patří k nejnavštěvovanějším muzeím Paříže a díky jeho atrakcím se přenesete do světa, kde se kříží hranice mezi vědou a poznáním.

Cité des Sciences et de l’Industrie naleznete v parku La Villette na sever od Canal de l’Ourcq. Nejbližší stanicí metra je Porte de la Villette na lince číslo 7 a z autobusů vás k tomuto muzeu zavezou linky číslo 75, 139, 150, 152, 249 a PC.

Budova muzea vědy a průmyslu byla postavena v roce 1897 podle návrhu architekta M. Lévyho, který za tento svůj návrh obdržel Velkou cenu za architekturu. Muzeum stojí na základech bývalých jatek a do provozu bylo slavnostně uvedeno v roce 1986. Monumentální stavba z žuly, oceli a skla se rozkládá na ploše 4 hektarů a na její střeše se nacházejí dvě kupole o průměru 17m. Ty sledují dráhu slunce, kterým je budova prosvětlena díky elektronicky řízeným zrcadlům.

Muzeum vědy a průmyslu je vhodné nejen pro dospělé, ale také pro děti. Každý návštěvník má možnost stát se účastníkem her z oblasti vědy a technologíí současného průmyslu a vzdělávat se v této oblasti zábavným způsobem. Součástí muzea je planetárium a také knihovna s mnoha časopisy, knihami, videokazetami a dalšími naučnými pomůckami. Muzeum nabízí mnoho okruhů k poznání jako například ze Země do vesmíru s poznáváním Země, oceánu, matematiky, vesmíru, kosmických těles a tak dále. Podobně pak Dobrodružství života s poznáváním životního prostředí, člověka a techniky nebo otázky života. Další částí je například Suroviny a práce člověka o energii, čerpání surovinových zdrojů, dopravě a dopravních prostředcích, robotech či světové ekonomice. Můžete prozkoumat část týkající se Jazyků a komunikace o vnímaní zvuků a neméně zajímavá je také expozice optických klamů.

Muzeum je oblíbené především díky množství interaktivních exponátů a má celou řadu stálých i dočasných výstav. Interaktivní exponáty jsou charakteristické pro Explora kolekci. Ta zkoumá lidské tělo, fotografické techniky a letecké stimulátory. Významnou součástí muzea je ponorka Argonaute jehož 400 tun těžké tělo můžete prozkoumat z bezprostřední blízkosti. Skutečný stav beztíže pak můžete zažít v moderním přepravním zařízení podobném raketometu. Prezentace a filmové projekty se konají v La Géode, obrovské kouli z nerezové oceli.

Musée Cite des Science et de l’Industrie je mimo pondělí otevřeno každý den. Od úterý do soboty otevírá v 10 hodin a zavírá v 18 hodin, v neděli je zde otevřeno do 19 hodin. Vstupné je závislé na typu prohlídky. Výstavu Explorera můžete vidět za 8 eur pro dospělé a 6 eur pro mladší 25 let, Prohlídka Argonaut stojí 3 eura. La Géode má vstup 10,50 eur pro dospělé a 9 euro pro osoby mladší 25 let. Více informací o aktuálních výstavách naleznete na www.cite-sciences.fr.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist