Versailles

Versailles je jeden z nejkrásnějších zámků na celém světě. Nachází se přibližně 25 kilometrů od Paříže ve stejnojmenném městě. Toto dříve královské sídlo je proslulé nejen světoznámým zámkem, ale i svými okouzlujícími zahradami. Každopádně by byla chyba navštívit Paříž a zapomenout na tento historický klenot.

Nejjednodušším způsobem jak se do Versailles z Paříže dostat je využitím městských rychlovlaků RER a to konkrétně linky C se směrem Versailles-rive-gauche-chateu. Preferujete-li raději autobusu, pak by vás měla zajímat linka čísla 171 z autobusové zastávky Pont de Serves s cílovou stanicí Versailles-place d’Armes. Pokud se na cestu za brány Paříže vypravíte raději autem, jeďte po dálnici A13 ve směru na Rouen a použijte exit na Versailles Chateu. Na místě pak jako parkoviště můžete využít placené stání na Place D’Armes.

Versailles bylo původně venkovské sídlo obklopené lesy a močály vybudované Ludvíkem XIII. v 17. století. Zámek snů zde však začal budovat až jeho syn Ludvík XIV a trvalo téměř 50 let, než byla celá stavba a areál dokončen. Na jeho výstavbu byly povoláni ti nejlepší řemeslníci a architekti, vzhled Versailles je dílem architekta Luise Le Vaua a Julese Hardouin-Mansarta. Krásné zahrady jsou dílem zahradního architekta Le Notre a interiér architekta Le Bruna. Samotný zámek je velký 680 metrů.

Král se svým dvořanstvem se do zámku přistěhoval v roce 1682 a od té doby plnilo Versailles funkci politického srdce Francie. Jeho okázalost si však královská rodina vychutnávala pouze do roku 1789, kdy byli její členové včetně krále i královny Marií Antoinettou vzti do zajetí v Paříži. V průběhu Velké francouzské revoluce pak bylo téměř vše z paláce rozprodáno, obrazy převezeny do Louvru a celý zámek nechán napospas osudu. Až v roce 1837 přeměnil Ludvík Filip Orleánský budovu na muzeum francouzských dějin. Skutečná mnohamilionová rekonstrukce začala teprve po roce 1919. Impulsem bylo podepsání Versailleské mírové smlouvy, která se uskutečnila v Zrcadlovém sále a ukončila 1. světovou válku.

Versailleský zámek má půdorys ve tvaru písmene U. Uprostřed zámku se nachází přepychová králova ložnice s okny vedoucími na Mramorové nádvoří. V severním křídle zámku se nachází hlavní schodiště, které přivede návštěvníka k takzvaným Grands Appartments. Tyto nádherně zdobené komnaty s barevným mramorem, pozlaceným bronzem, hedvábnými a sametovými přehozy obrazy a plastikami sloužily jako reprezentační místnosti a každá z nich je věnována jednomu z olympských bohů. Nejprostornější místností zámku je Zrcadlový sál, který nechal postavit architekt Mansart za velké podpory Ludvíka XIV. Tento sál měl oslavovat jeho absolutní moc a zvýraznit jedinečnost a velkolepost zámku. Celý je zdobený 17ti zrcadly a je 70 metrů dlouhý. Nacházejí se v něm krásné křišťálové lustry, stříbrný nábytek, zlacené svícny, damaškové závěsy a také je zde stříbrný trůn.

Zámecké Versailleské zahrady musely splňovat stejně tak reprezentační nároky jako zámek. Rozkládají se na více než 100 hektarech země a délka promenády až do jejich posledního koutů je 950 metrů. Celé zahrady jsou členité mnohými terasami, zdobené fontánami a velkým množstvím soch a sousoší. Klasický ideál 17. století se odráží na jejich symetričnosti a šlechtěné podobě. Bylo zde vybudováno umělé jezero a vodní kanály a jako ústřední prvek slouží Velký kanál. V jeho okolí jsou umístěny vodní nádrže, fontány, sochy, květinové záhony a stinná zákoutí včetně lesíků. Nejkrásnější a nejucelenější pohled na Versailleské zahrady je z terasy v průčelí zámku. Od Apollónovy fontány, která je umístěna v zahradách, vede cesta k Velkému a Malému Trianonu.

Versailleský zámek je otevřen pro veřejnost každý den mimo pondělí a hlavních francouzských svátků. K volné prohlídce jsou určeny Velké komnaty, Zrcadlová galerie, Galerie bitev a také části obrazové galerie. Ostatní prostory si máte možnost prohlédnout pouze s průvodcem. Otevírací doba je od 9:00 hodin a v období od 1. listopadu do 31. března zavírá v 17:30 – v letním období od 1. dubna do 31. října se zavírací doba prodlužuje do 18:30. Bez průvodce je vstup do zámku pro osoby mladší 18ti let zdarma. V zimním období zaplatíte  16 euro a v letních měsících 20 euro.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.



TOPlist