Notre-Dame

Notre-Dame, pro velkou většinu znám jako Chrám matky Boží, se nachází na ostrově Ile de la Cité v Paříži. Je významným mezníkem ve vývoji francouzské gotické architektury a bezpochyby patří mezi klenoty středověké architektury.

Katedrála Notre-Dame.

Určitě nejpříjemnějším způsobem jak se dostat ke katedrále Notre Dame je procházka. Pokud však už jste přeci jen unavení z prohlídky pařížských památek, můžete využít metro. Linka číslo 4 vás dovez přímo na ostrov se stanicí Cité nebo na stanici Saint-Michel, odkud pak už jen přejdete most a dostanete se přímo před katedrálu. Jako další dopravní prostředek můžete využít RER (příměstský typ metra) linky C se stanicí Saint-Michel. Do bezprostřední blízkosti katedrály vás také dopraví autobusy číslo 21, 38, 47 a 85.

Stavba této impozantní budovy trvala 182 let a byla dokončena roku 1345. Katedrála se stala místem mnoha důležitých politických i náboženských událostí, mimo jiné zde byl korunován král Jindřich VI. a také Marie Stuartovna. V roce 1804 zde proběhla korunovace krále Napoleona Bonaparta na císaře za přítomnosti papeže. V době Francouzské revoluce byla prohlášena za místo kultu rozumu ale v jejím důsledku začala katedrála pozvolna chátrat. Vzniklé škody pak byly opraveny během rekonstrukce v roce 1844 – stalo se tak také díky slavnému románu Viktora Hugo Chrám matky boží v Paříži, který katedrálu proslavil po celé Evropě.

Hlavní stěna katedrály je nad vchodem zdobena třemi úchvatnými portály. Každý z nich má své jméno a vy se tak můžete ještě před samotným vstupem kochat pohledem na portál Posledního soudu, portál Panny Marie a portál Sv. Anny zachycující madonu s dítětem. Katedrála má dvě věže, každá z nich dosahuje výšky 69 metrů. Nahoru na vrchol můžete vystoupat po 387 schodech a odměnou vám bude krásný výhled na celé město a možnost prohlédnout si zblízka sochy a legendární chrliče, které také tuto stavbu zdobí a jejichž úkolem je odvracet zlo. V severní věži je umístěn zvon Emanuel, který váží 13 tun. Katedrálu celkem zdobí neuvěřitelných 2303 soch.

Pohled na portály katedrály Notre-Dame.

Její vnitřek ukrývá soubor nádherných středověkých vitráží se scénami ze Starého zákona. Můžete zde obdivovat sochu Panny Marie ze 14. století a také 114 řezbami ručně zdobených lavic ze 17. století. V bývalé sakristii jsou uchovány staré rukopisy, církevní roucha a relikviáře. Vždy na Velký pátek může veřejnost vidět trnovou korunu a fragmenty pravého kříže. Uvnitř katedrály vás překvapí zajímavý kontrast tmy a světla dopadajícího na první velké složené sloupy prebisteria. Paprsky světla sem dopadají přes nádherná do fialova zbarvená rozetová skla na čelní stěně.

U západní brány se nachází místo zvané kilometré zero. To představuje symbolické srdce země a od roku 1768 odsud byly měřeny všechny vzdálenosti ve Francii. Pod náměstím před katedrálou se nachází snad největší archeologická krypta Evropy jejíž celková délka je 118 metrů.

Model Notre-Dame, který si můžete uvnitř katedrály prohlédnout.

Pokud se rozhodnete k prohlídce katedrály, musíte počítat s velkým množstvím lidí. Vstup je zdarma a otevřeno je každý den od 10 do 17 hodin. V případě,že sem zavítáte v pravé poledne, bude vaši prohlídku doprovázet nádherný zvuk varhan, které mají v těchto prostorách neuvěřitelně silný a nádherný zvuk.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist