Sorbonna

Sorbonna (franc. La Sorbonne) je světově proslulá pařížská univerzita. Patří k jedné z nejstarších evropských univerzit a dodnes se řadí mezi nejprestižnější. Nachází se na levém břehu řeky Seiny na náměstí Place de la Sorbonna. V současné době Sorbonnu nevyhledávají jenom studenti, ale také turisté a to především díky její historicky cenné stavbě. Sorbonna je symbolem disciplíny, moudrosti a prestiže výuky v Paříži.

K budově univerzity Sorbonna se můžete dostat procházkou od Pantheonu. Vydáte se směrem dolů ulicí Rue Sufflot, dáte se vpravo po ulici Rue Victor Cousina a pokračujete až na náměstí Place de la Sorbonna. Univerzita se nachází po vaší pravé straně. Pokud k Sorboně míříte z jiného koutu Paříže, můžete použít metro s linkou číslo 10 a výstupní stanici na Clunna la Sorbonna. Případně můžete využít dopravu RER a vystoupit na stanici Luxembourg na lince B.

Univerzita Sorbonna byla založena v roce 1257 Robertem de Sorbonem jako jedna z prvních významných vysokých škol v Paříži. Robert de Sorbon byl kaplanem a zpovědníkem Ludvíka IX.  Ten také rozhodl, že by univerzita měla poskytovat bezplatnou výuku. Velmi rychle se mu podařilo vybudovat prestižní centrum učení. Až do dnešní doby tvoří významnou část zahraniční studenti. Postupem doby se Sorbonna stala významnou teologickou institucí ve Francii. V roce 1622 nechal zchátralou budovu restaurovat Cardinal Rechelieu. Práci zadal architektovi jménem Jacques Le Mercier a základní kámen nové Sorbonny byl položen v roce 1627. Ten také nechal postavit kapli, jež Sorbonně dominuje dodnes. Poté byla Sorbonna přestavěna ještě jednou a to v roce 1883 s cílem poskytnout větší prostor pro rostoucí nároky studentů.

Univerzita Sorbonna byla uzavřena během Velké francouzské revoluce a znovu otevřena až za vlády Napoleona Bonaparte v roce 1808. V současné době je Sorbonna rozdělena do 13ti různých univerzit, z nichž čtyři nesou pojmenování Sorbonne ve svém názvu. Její nádvoří a galerie jsou otevřeny pro veřejnost. Za shlédnutí stojí Le Mercierova kaple ( franc. Eglise de la Sorbonne). Krásná barokní fasáda s typicky italskými prvky. Kaple uchovává v bílé mramorové hrobce ostatky Cardinala Rechelieua. Jeho náhrobek patří k mistrovským dílům pohřebního sochařství. Vnitřní část kaple je vyznačována čistou linií vytesaných kamenů rozsetých podél oblouků. Ostatní dekorace byla zničena v průběhu revoluce.

V současné době studuje na univerzitě Sorbonna přibližně 70 000 studentů z celého světa včetně studentů z České republiky. Pokrývá v podstatě stejné obory jako naše Univerzita Karlova. V historii prošlo zdejšími učebnami mnoho významných osobností z nichž za zmínku stojí například John Calvin, Norman Mailer, Albertus Magnus, Jan Potočka, Vojtěch Raňkův z Ježkova nebo Marie Curii. Ta se dokonce stala první ženou, která získala práci řádné profesorky na této univerzitě v roce 1908.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist