Champs-Elysées

Champs-Elysées (Elysejská pole) nebo-li Vítězná cesta je jednou z nejznámějších ulic na světě. Svou krásou a luxusem předčí všechny ostatní a tato promenáda se stala vizitkou Paříže. Vidět tuto po dva kilometry dlouhou nejkrásnější alej sloužící jako výkladní skříň bohatství a prestiže je téměř povinností každého návštěvníka Paříže. Tento úchvatný bulvár spojuje náměstí Place de la Concorde s náměstím Place Charles de Gaulle s jeho Vítězným obloukem.

Champs-Elysées je dostupná autem po celý rok. Pokud chcete projít tento slavný bulvár, můžete se na Champs-Elysées napojit z náměstí Place de la Concorde. Tam váz zaveze metro s číslem 1, 8 a 12 s výstupní stanicí Concorde. Případně můžete využít autobus číslo 24, 42, 72, 73, 84 a 94. Druhou možností je vyjít z náměstí Place Charles de Gaulle. Tam vás zaveze metro číslo 1, 2 nebo 6 a vystoupit musíte na stanici Charles de Gaulle Etoile. Na stejnou stanici také zaveze doprava RER s linkou A.

Champs-Elysées byla až do roku 1616 tvořena jen poli a zahradami. Až královna Marie Medicejská rozhodla, že chce rozšířit zahrady kolem paláce Tuilerie o alej lemovanou stromy. Postupem doby byla alej zvelebována až do dnešní podoby a majetkem města se stala v roce 1828. V té době byla zvelebena množstvím fontán a také nočním osvětlením. Během své existence byla místem mnoha vojenských přehlídek a průvodů mezi něž patří i neblaze proslulý pochod německých vojáků během okupace v roce 1940. Champs Elysées byla pro obchod stvořena téměř odedávna. Sdružení obchodníků zde působících vzniklo již v roce 1860 a jeho cílem byla propagace firem působících na této třídě. Comité des Champs-Elysées zde nakonec působí dodnes. K jejím právům patří i zamezení přístupu firem, u kterých mají pocit, že by dostatečně nereprezentovali tuto luxusní třídu. Nájemné se zde neustále zvyšuje a v současné době se pohybuje kolem 10 tisíc eur za metr čtvereční. Jen jedno místo na světě je dražší, a tím je Pátá avenue v New Yorku.

Champs-Elysées hraje v životě Pařížanů velkou roli. V den pádu Bastily se zde každoročně koná největší vojenská přehlídka. Od roku 1975 je Champs-Elysées také poslední etapou cyklistického závodu Tour de France a zároveň se zde vždy koná závěrečná ceremonie. Každoročně zde také slaví příchod Nového roku mnoho Pařížanů i turistů. Od konce listopadu do konce prosince se ulice rozzáří nádherným osvětlením.

Ve více než 600 budovách podél alejí najdete kina, kavárničky, restaurace, banky, čajovny a především luxusní obchody. Champs-Elysées je domovem luxusních značek jako je Luis Viutton, Cartier, Benetton, Virgin Megastore, Disney Store, Zara, Gap, Sephora nebo třeba Adidas a Nike. Během procházky stromy lemované promenády můžete vidět otevřené loutkové divadlo pro děti, dále se na severní straně nachází Museé Jacquemart André s obrazy Rembrandta, Botticelliho, Tintoreta, Tiziana a jiných slavných malířů. Toto muzeum je pro veřejnost otevřeno každý den. Směrem na jih můžete obdivovat budovu zdobenou sochařskou výzdobou a prosklenými střechami – Grand Palais. V té bývají umělecké výstavy. Kousek níž se nachází Petit Palais a naproti němu nádherný prezidentský Palais de l´Elysée s řadou budov ministerstev a ambasád.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist