Sacré-Cœur

Bazilika Sacré-Cœur je nejviditelnějším monumentem Paříže. Nachází se vršku Montmartru na místě, kde byl sťat první pařížský biskup se svými dvěma druhy. Tento bílý římskokatolický kostel je i dnes velmi diskutabilní stavbou. Jedněm připadá krásná, zatímco druzí o ní mluví jako šlehačkovém dortu na vrcholu kopce. Byla zasvěcena Srdci Ježíšovu a kněží se zde modlí za duše zemřelých.

Na vrchol kopce Montmartr můžete po překonání prvotní lenosti vcelku rychle dojít pěšky. Pokud však přeci jen dáte přednost pohodlnějšímu způsobu, dopraví vás k bazilice autobusové linky číslo 30, 54, 80 a 85 nebo také speciální Montmartrobus. Nejbližší stanice metra je jednak Anvers na lince číslo 2, a také stanice Abbesses a Lamark Caulaincourt na lince číslo 12. Až přímo k bazilice vás dopraví speciální lanovka, která sice není hned u stanic metra, ale najdete ji snadno pokud půjdete po hnědých šipkách s nápisem Funiculaire de Montmartre. Na lanovku není potřeba kupovat speciální lístek, vystačíte si se standardním lístkem, který používáte i v metru.

Bazilika Sacré-Cœur je dílem architektů Paula Abadie a Magne, kteří ji postavili ve zvláštním byzantsko-románském slohu a navíc zde naleznete i prvky renesance a maorský styl. Základní kámen byl položen v roce 1875, ale celá stavba byla dokončena až v roce 1919. Je tvořena z jedné velké centrální rotundy a dvou menších v typicky orientálním slohu. Celá bazilika je postavena z kamene Chateau-Landon, který při styku  s vodou vylučuje vápenec, který barví její zdi na bílo. Díky tomu má Sacré-Coeur svůj originální vzhled. Celý interiér baziliky je bohatě zdobený mozaikou, sochami, malbami i obrazy. Na vrchol vejčité kopule baziliky vedou točité schody a patří k druhé nejvyšší vyhlídkové věži v Paříži. Pokud jich vyšlápnete všech 237, nabídne se vám nádherný výhled na celou Paříž. Podle některých průvodců se jedná dokonce i o nejhezčí výhled vůbec. Nejkrásnější pohled na Paříž je při západu slunce a za pěkného počasí dohlédnete až do vzdálenosti 48 kilometrů. Nejvýznamnější socha baziliky je umístěna nad hlavním vchodem a znázorňuje žehnajícího Krista. Uvnitř krásné zvonice je umístěn jeden z nejtěžších zvonů na světě La Savoyarde. Váží 19 tun a byl odlit v roce 1895 v Annecy. Bronzové sochy dvou nejoblíbenějších francouzských světců Jany z Arku a Svatého Ludvíka se vyjímají na portiku nad hlavním vchodem.

Bazilika je otevřena pro veřejnost každý den od 6:45 a zavírá ve 23:00 hodin. Pokud budete chtít vidět Paříž z vrcholku věže, zaplatíte malý poplatek. Při vstupu do baziliky má každý návštěvník možnost zakoupit za 1 Euro svíčku a tu pak unvitř zapálit k uctění památky zesnulých. Legenda praví, že každému pak zapálená svíčka splní jeho největší přání.

Náklady na stavbu baziliky Sacré-Coeur byli přibližně 40 milionů franků a stavba byla hojně financována dary. Každý si mohl zakoupit kámen a podle výše příspěvku na něj mohl dokonce vyrýt i své jméno. Místo přitahuje poutníky z celého světa a také velké zástupy turistů. Na schodech před bazilikou uvidíte posedávat mnoho lidí, ať už z důvodu odpočinku po výšlapu na vrchol Montmartru nebo se jen tak kochající pohledem Paříže, která se před nimi rozprostírá jako na dlani.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist