Parc des Buttes Chaumont

Parc des Buttes Chaumont je jedním z největších veřejných parků v Paříží.  Je oblíbeným místem Pařížanů a slouží jako místo mnoha setkání, k posezení na travnaté ploše, pořádání pikniků, slunění a procházkám po 5 kilometrů dlouhých cestách. Toto místo svým způsobem odhaluje soukromý život Pařížanů. Vidět můžete hrající si děti, jejich au pair zdokonalující se ve francouzštině, staré lidi setkávající se den co den i mladé na romantických procházkách.

Parc des Butes Chamount se nachází v severo-východní části Paříže. Hlavní vchod je na Rue Botzaris, 19. arrondissment. Dopraví vás k němu metro linka číslo 7 s výstupní stanicí Botzaris. Případně ke vstupu můžete využít druhého vchodu ze stejné linky metra číslo 7 s výstupní stanicí Buttes-Chaumont.

Až do 19. století sloužila tato oblast jako místo popravy zločinců. Toto nechvalně proslulé místo mimi jiné zvěčnil ve své básni Francois Villon. Později se stal sádrovcovým lomem. V roce 1862 koupil tento pozemek město Paříž a Napoleon III. rozhodl o vybudování parku. Se svou žádostí se obrátil na architekty barona Hausmanna a Adolpha Alphanda. Budování parku trvalo čtyři roky a v roce 1867 byl slavnostně otevřen u příležitosti oslav Všeobecné výstavy.

Park Buttes Chaumont se nese v nádherném romantickém barokním duchu druhého císařství. Za pomoci dynamitu byl vytvořen pozoruhodný reliéf s velkým skalnatým útesem a 32 metrů vysokým vodopádem padajícím do kruhového jezera. Je zde několik skal, mostů a dokonce také jeskyně, včetně anglických a čínských zahrad. 5 kilometrů dlouhé cesty určené k procházkám lemují travnaté plochy s velkým množstvím rostlin a stromů. Na vrcholku skalnatého vrchu ve středu parku se nachází Belvedere. Přístup k němu je z jižního konce parku přes kamenný most. Do parku byl přidán v roce 1869 a je stavěn po vzoru antického římského chrámu v Tivoli, v Itálii.

V současné době v parku máte možnost občerstvení v restauraci, je zde také několik malých kaváren a samozřejmě atrakce pro děti. Na jaře a v létě je v parku otevřeno také loutkové divadlo nacházející se na jižním konci. Vzhledem k tomu, že ve většině pařížských parků je zakázáno sedět na trávě, je Park Buttes Chamount tolik oblíben k pořádání pikniků nebo třeba hraní badmintonových zápasů a frisbee. Jako bonus je park napojen na širokou městskou bezdrátovou síť k připojení k internetu a naleznete zde čtyři Wi-Fi zóny.

V roce 2008 byl v parku pořádán festival krátkých filmů Silhouette, včetně slavnostního udílení cen. Byla to jedinečná příležitost navštívit tento park i po setmění, kdy bývá obvykle pro veřejnost uzavřen.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist