Stade de France

Stade de France je národním stadionem Francie. Stojí na pařížském předměstí a je jedním z největších a nejluxusnějších stadionů Evropy. Tento víceúčelový sportovní stánek neslouží jen fotbalu, ale i ragby a mnoha kulturním akcím.

Budova stadionu se nachází v Paříži na předměstí Saint-Denis. Pokud se k němu vypravíte RER dopravou, zaveze vás sem linka na trase B s výstupní stanicí La Plaine Stade de France nebo linka D a stanicí Stade de France Saint-Denis. Do blízkosti stadionu vás také dopraví metro s linkou číslo 13 s výstupní stanicí Saint-Denis Porte de Paris, popřípadě autobusy číslo 139, 153, 173, 255 a 350.

Stade de France byl postaven u příležitosti fotbalového mistrovství světa jelikož byl zapotřebí stadion, který pojme více než 45 000 míst a bude na světové úrovni. Na projektu spolupracovali významní francouzští architekti – Macary, Zuhlen, Regembala a Konstantiny. Celá stavba byla hotova během neuvěřitelných 31 měsíců, slavnostní otevření připadlo na 28. leden 1998 a prvním zápasem bylo fotbalové utkání Francie proti Španělsku. Během tohoto šampionátu ve finálovém zápase pokořila Francie Brazílii 3:0 a stadion tak byl pokřtěn získáním titulu mistrů světa francouzského týmu. Pojmenování Stade de France (Národní stadion) navrhl Michel Platini, předseda organizačního týmu pro 1998 FIFA World Cup.

Kapacita tohoto sportoviště je 80 000 míst a celkové náklady na jeho výstavbu se odhadují na 285 milionů euro. Stadion je zvláštní svou pohyblivou tribunou, která v případě potřeby odkryje běžecké dráhy pro atletické závody. Tento stadion zažil mnoho velkých akcí, důležitých utkání a sdílel opravdu mnoho silných emocí. Zažil Ligu mistrů v roce 2000, mistrovství světa v atletice v roce 2003 a finále mistrovství světa v ragby v roce 2007. Je mimo jiné jediným stadionem na světě hostícím jak fotbalové tak ragbyové mistrovství světa.

Stade de France je pro veřejnost k prohlídkám otevřen každý den od 10 do 18 hodin mimo doby sportovních utkání. Od 1. září do 31. března je vstup povolen v pravidelných intervalech a to v 10:30, 12:00, 14:30 a poslední v 16:30. Od 1. dubna do 31. říjnase pak interval zvedne a vstup je možný pravidelně každou hodinu, pokladna se zavírá v 17 hodin. A co zde vlastně můžete vidět? Můžete vstoupit do hlubin stadionu, projít se po jeho obvodu a odhalit jeho architekturu, také nahlédnout do šaten či projít oficiální galerii a dokonce vstoupit i na travnatou plochu.

Tento národní stadion by si neměl nechat ujít žádný milovník fotbalu. Také okolí stadionu, čtvrť Saint-Denis, je známá svými krásným katedrálami z 12. století, pohřebními místy králů. Nemusí sem však zavítat jen milovníci sportu. Koná se zde velké množství akcí a koncertů, na rok 2009 je například připravován červnový koncert Depeche Mode, koncert kapely U2 v červenci a Miléne Farmer v září.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist