Sainte Chapelle

Sainte Chapelle (Svatá kaple nebo také Kaple všech svatých) se nachází v komplexu Palais de Justice na ostrově Ilé de la Cité v centru Paříže. Tato nádherná kaple je považována za jeden z největších architektonických skvostů západního světa. Skvostná gotická stavba uchvacuje každého kdo ji spatří svou kouzelnou světelnou září, kterou vytváří patnáct oken z barevného skla. Už ve středověku byla Sainte Chapelle věřícími přirovnána k bráně do nebes.

Ke kapli se dostanete z nádvoří Paláce spravedlnosti (Palais de Justice), a nachází se v blízkosti katedrály Notre-Dame. Nejjednodušším způsobem dopravy je bezpochyby cesta metrem, použijte linku číslo 4 s výstupní stanicí Cité. V případě autobusů jsou pak pro vás důležité čísla linek 21, 27, 38, 85 a 96.

Sainte Chapelle nechal postavit král Ludvík IX. v průběhu druhé poloviny 13. století. Jejím původním účelem bylo umístění vzácných relikvií v čele s Trnovou korunou. Tu Ludvík IX. získal za velký finanční obnos od chudého císaře Balduina. Několika trny z této posvátné koruny Krista obdaroval král i další mocné evropské vládce, mezi nimiž nechyběl i český král Přemysl Otakar II.

Sainte Chapelle jsou vlastně dvě kaple nad sebou a pravděpodobným architektem tohoto skvostu francouzské gotiky byl Pierre de Montreuil. Střecha stavby je zdobena mramorovou balustrádou a věží vysokou 75 metrů. Po stranách průčelí stojí další dvě štíhlé věže. Dolní kaple sloužila jako základna pomníku a na výšku má téměř 7 metrů. Původně byla určena především pro služebnictvo a prostý lid. Je rozdělena na tři chrámové lodi a konaly se zde bohoslužby. Horní kaple sloužila královské rodině. Vysoká je 20,5 metrů a široká 17 metrů. Má pouze jednu chrámovou loď a vstupuje se sem po schodišti z dolní kaple. Je bohatě zdobena mramorovými arkádami a hlubokými výklenky. Ve třetím poli mezi sloupky jsou výklenky určené králi a jeho rodině.

Zřejmě nejhezčím a nejzajímavějším prvkem je rozetové okno, na kterém je umístěno 86 tabulek barevného skla znázorňujících biblický příběh Apokalypsy. Pilířů má Sainte Chapelle dvanáct a na každém z nich je umístěna socha jednoho z apoštolů pocházející ze 14.století. Patnáct vitrážových oken zaznamenává 1134 výjevu z biblické a evangelické scény. Pokrývají neuvěřitelných 618 metrů čtverečních a pnou se do výšky 15 metrů až ke střešní klenbě pokryté hvězdami. Chrámová okna zářící červenou, zlatou, zelenou, modrou a světle fialovou barvou a jsou od sebe oddělena uzoučkými sloupy. Tyto okna byla vážně poškozena v průběhu Velké francouzské revoluce a některé originální vitráže jsou ještě dnes umístěny v Musseu de Cluny.

Otevřeno je zde každý den od března do konce října od 9:30 do 18:00 hodin. V listopadu až v únoru se otevírá v 9:00 a zavírá v 17:00 hodin. Vstup je zdarma pro osoby mladší 18 let, dospělí zaplatí 7 a půl eura. Při vstupu do Sainte Chapelle jsou přísné kontroly návštěvníků a je zakázáno nosit s sebou dovnitř jakékoliv ostré kovové předměty včetně nožů, nůžek a podobně.

Kaple je také známá svou výbornou akustikou a tak se v ní od března až do listopadu můžete zaposlouchat do koncertů vážné hudby.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist