La Défense

La Défense je pařížská čtvrť nacházející se západně od centra plná supermoderních staveb a mrakodrapů. V dnešní době je to především centrum obchodu, sídlí zde asi 400 společností a bydlí zde jen přibližně 30 tisíc obyvatel. Dalších 100 tisíc lidí sem každodenně dojíždí pracovat. Výstavba této čtvrti byla nejodvážnějším a nejzajímavějším počinem francouzské poválečné architektury o čemž svědčí dodnes probíhající diskuze o její vhodnosti pro Paříž.

Z historického centra trvá cesta do La Défense metrem přibližně 5 minut. Zaveze vás tam linka číslo 1 a nejbližší stanice je  La Défense, Grande Arche. Pokud využijete dopravu RER je to linka A se stejnou výstupní stanicí.

První generace budov na La Défense vznikla v roce 1958 ale jejich výška nebyla více než 100 metrů.  Nové mrakodrapy se zde začaly stavět v 70. letech a poslední třetí generace staveb byla započata o deset let později. La Défense je vlastně ohromná pěší zóna na betonové desce, která se terasovitě svažuje až k řece Seině. Z každé strany je lemována mnoha zajímavými budovami a podivuhodnými sochami.  Nejvyšší mrakodrap stojící na této betonové desce má 45 podlaží. Pod celým povrchem je stejně živo jako na něm. Vedou zde podzemní silnice, dráhy metra, nádraží pro RER, autobusy i vlaky. Nachází se tam i parkoviště a suterény mrakodrapů.

La Grande Arche patří k nejzajímavějším stavbám v La Défense. Otevřena byl u příležitosti výročí Velké francouzské revoluce v roce 1989. Tato otevřená kostka pokrytá sklem a bílým Carrarským mramorem je působivá nejen svým tvarem, ale i svými rozměry. Je vysoká 110 metrů a její váha se odhaduje na 30 tisíc tun. Stojí na 12ti pilířích zakotvených v zemi a ve skutečnosti by se pod něj vešla celá katedrála Notre Damme. Pod klenbou jsou umístěny panoramatické výtahy, které vás vyvezou až na střechu, která vám poskytne fantastický výhled na celou La Défense a okolí. V La Grande Arche jsou umístěny kanceláře a sídlí zde několik mezinárodních společností.

Palais de La Défene je nejstarší a nejslavnější stavbou, která je také nazývána jako Palác národního střediska pro průmysl a techniku. Tato stavba drží světový rekord v nosnosti materiálu. Její betonová klenba má tvar obrácené mušle a stojí pouze na třech pevných bodech tvořících vrchol trojúhelníku. Původně sloužila k pořádání obchodních akcí a dnes se zde nachází mnoho kanceláří, poslucháren, konferenčních místností a výstavní síň pro nové technologie.

Fiat je se svými 45 podlažími spolu s mrakodrapem Elf nejvyšší budovou této čtvrti. Nejlépe vypadá v noci, kdy je jeho betonová konstrukce pokrytá leštěnou žulou krásně nasvícena. Prvním mrakodrapem vybudovaným v této čtvrti je Roussel-Hoechst. Další zajímavou budovou je například GAN, který má půdorys ve tvaru řeckého kříže. Tato budova Společnosti pro národní pojištění měří 166 metrů.

V La Défense máte jedinečnou možnost si kromě mrakodrapů prohlédnou také velké množství soch. Tyto sochy představují především moderní umění. Za zmínku stojí například socha Cheminnée d´aération, která je vysoká 30 metrů a jejímž autorem je Raymonda Moretti. Dále pak socha La Terre nebo busta od Igora Mirotaje le Grand toscano. Le Pouce znázorňuje prst vysoký 12 metrů a jejím autorem je César Baldaccini. Socha Poutres je abstraktní červeně natřená plastika z oceli. Naleznete zde mnoho dalších plastik včetně zajímavě tvořených fontán jako mozaikových La Mosaique nebo Les Nemphias.

V současné době vyhlásila organizace La Défense Management & Development Office ambiciózní program rozvoje této čtvrti s názvem La Défense 2006-2015. Jedná se o výstavbu nové generace domů a mrakodrapů, která by měla upevnit výjimečné postavení této čtvrti.

Napsal(a) by Standa dne Tuesday, 17 of June , 2014 at 10:25 am

Panoramatické výtahy jsou v současnosti mimo provoz.

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist