Musée d’Orsay

Museum D’Orsay najdete na levém břehu řeky Seiny a často bývá označováno jako nejkrásnější muzeum v Paříži. Toto muzeum představuje určitý mezičlánek mezi Louvrem s jeho starým uměním a Beaubourgem s uměním moderní doby. Muzejní sbírka zaznamenává umělecké směry v rozmezí let 1848–1914 včetně impresionismu.

Nejlepším způsobem dopravy je již standardně metro – linka 12 zastavuje na nedaleké stanici Solferino. Můžete však také využít systému městských vlaků RER, jejichž linka C zastavuje na stejnojmenné stanici Musee d’Orsay. Autobusové linky jezdící do blízkosti muzea jsou pak 24, 63, 68, 69, 73, 83, 84 a 94.

Budova muzea D’Orsay není o nic méně zajímavá než sbírky, které zde máte možnost shlédnout. Původně sloužila jako nádraží a v letech 1898–1900 ho nechala postavit železniční společnost Paříž–Orleans. Architekty této originální majestátní budovy byli Lucien Magne, Émile Bénard a Victor Laloux. Stavba byla ovlivněna duchem industriální éry a architekturou velkých amerických stanic. Cestujícím však sloužilo pouhých 40 let a později byla tato budova odsouzena k postupnému chátrání. Během tohoto neslavného období byla budova využita jen při natáčení několika filmů jako kupříkladu Kafkova Procesu v režii Orsona Wellse. Později zde chvilku působilo také divadlo a aukční síň a na začátku 70. letech se dokonce uvažovalo o její demolici. Celý komplex byl prohlášen národní památkou v roce 1973 a tím se jeho cesta začala obracet k lepšímu. Brány muzea pak byly otevřeny až v roce 1986 francouzským prezidentem Francoisem Mitterandem.

Museum D.Orsay vystavuje své exponáty na třech patrech a najít zde můžete jak sbírky soch a obrazů tak i dekorativního umění. V přízemí se nacházejí díla z počátku 19. století, první patro vám pak nabídne prohlídku pláten naturalistů a symbolistů včetně terasy se skulpturami. V horním patře se nacházejí nejvyhledávanější obrazy z muzejní kolekce, síně impresionismu a postimpresionismu.

Mezi opravdu nejvyhledávanější autory obrazů tohoto muzea patří například Vincent van Gogh. Je zde umístěn asi jeho nejkrásnější obraz Pokoj v Arlés z roku 1899. Najdete zde také jeho neméně známý autoportrét. Dalším známým malířem je Claude Monet s jeho plátem Modré lekníny, od Eduarda Maneta jsou zde například obrazy Snídaně v trávě nebo Olympie. Museum D’Orsay ale nabízí ke shlédnutí mnoho dalších obrazů slavných francouzských i zahraničních malířů společně s díly známý sochařů. Za zmínku tak stojí určitě taková jména jako Renoir, Cézanne, Coubert, Rodin nebo Courbet. Horní patro také svým návštěvníkům nabízí restauraci, která skýtá neobvyklý výhled přes sklo na zadní část hodin, které muzeum zdobí.

Muzeum má pro veřejnost kromě pondělí otevřeno každý den od 9:30 do 18:00 hodin a za vstup zaplatíte 8 euro. Návštěvníci mezi 18 a 30 lety dokonce pouze 5,50 euro.

Bohužel museum D’Orsay láká také vandaly. Agentrua AFT s odvoláním na francouzské ministerstvo kultury informovala o vloupání v roce 2007, kdy se skupinka opilých osob vlopula do budovy. Byla vyrušena poplašným zařízením a při následném útěku bohužel poškodila obraz Clauda Moneta, který je považován za otce impresionismu. Toto dílo z roku 1874 bylo podle informací ministerstva roztrženo v délce deseti centimetrů. Ve francouzských muzeích se také často setkáte s lidmi, kteří se snaží kopírovat některý ze slavných obrazů. Pro tuto činnost musí malíř získat povolení vedení muzea a vybrat si takové místo, kde nebude překážet návštěvník. Pokud se svou žádostí uspěje, je mu umožněno na dobu tří měsíců pracovat na kopii jakéhokoliv vzácného díla.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.



TOPlist