Louvre

Museum de Louvre je nejpůsobivější muzeum na světě. Nachází se zde více než 350 tisíc uměleckých děl a zároveň je to nejvýznamnější budova Paříže. Louvre byl stavěn mnoha generacemi Francouzů  a v dnešní době je to největší palácový komplex na světě.

Nasvícená pyramida před Louvrem.

Najdete jej na pravém břehu řeky Seiny mezi ulicemi Rivoli a Place de Concorde. Dopraví vás k němu metro na lince 1 s výstupní stanicí Palais Royal-Musée du Louvre, popřípadě můžete využít autobusů, kterých k muzeu jezdí opravdu hodně. Konkrétně vás budou zajímat linky 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81 a 95.

Původním účelem Louvru byla královská pevnost. Nejstarší část stavby je pod nádvořím Cour careé a právě zde se nacházejí základy původní pevnosti stavěné na počátku 13. století králem Filipem Augustem. V průběhu 14. století byla pevnost dočasně proměněna na královskou rezidenci a za vlády Františka I. byl Louvre přestavěn na renesanční sídlo. Tento král také jako první začal do Louvru umisťovat umělecká díla. Za jeho vlády získal Louvre tři obrazy od Leonarda da Vinci, která dodnes patří k nejcennějším dílům zde umístěným. Další panovníci sbírku rozšiřovali a stejně tak rozšiřovali celý Louvre. V polovině 16. století nechala vdova po Jindřichovi II. Kateřina Medicejská postavit 500 metrů od Louvre palác Touileries. Ten byl také později s Louvrem propojen třemi galeriemi. Bohužel v letech 1680-1750 zůstal Louvre opuštěný a postupně chátral, až se uvažovalo o úplné demolici nejstarších částí. Změna nastala s nástupem císaře Napoleona, který nejenže na oslavu svého vítězství nad Rakouskem nechal postavit Vítězný oblouk, ale pustil se i do celkové rekonstrukce paláce. Ty pokračovaly až do doby vlády Napoleona III. a v roce 1857 byl Louvre dokončen.

Stavba byla zpřístupněna veřejnosti poprvé v roce 1793 a v současné době je naprosto ideálním místem pro všechny milovníky umění. Nalezneme zde oddělení francouzského malířství, sochařství, umění starého Egypta, orient, italské malířství a sochařství, nizozemské malířství, orientální umění, historii Louvru, a umění Afriky, Asie, Oceánie a Ameriky a takto bychom mohli pokračovat do nekonečna. V roce 1981 se začaly tvořit plány na modernizaci Louvru. Muzeum získalo nový vchod a známou Velkou pyramidu (Grande Pyramide), kterou v roce 1989 navrhl americký architekt čínského původu I. M. Pei. Ta je vysoká 21 metrů a slouží jako výchozí bod pro všechny návštěvníky tohoto muzea. Samotný Louvre nabízí 198 výstavních sálů a pod Napoleonovým nádvořím se nachází rozsáhlá hala, která soustřeďuje veškeré služby pro zákazníky.

Východ ze stanice metra u Louvru.

Muzeum Louvre je otevřeno každý den mimo úterý od 9:00 hodin. Zavírá v 18.00, kromě středy a pátku, kdy je otevřeno až do 22:00 hodin. Každou první neděli v měsíci  je vstupné zdarma, jinak na stále expozice zaplatíte 9 euro. Sluší se upozornit, že zájem o návštěvu je obrovský a neutichá ani mimo sezónu – sám jsem byl svědkem několika set metrové fronty v prosincovém deštivě mrazivém večeru.

A co vlastně v Louvru máte možnost konkrétně vidět? Jsou to vynikající obrazy od slavných malířů jako byl Rembrandt, Tiziano, Rubens, van Dyck, Raffael, Vermeer a mnoho dalších. Jsou tu také egyptské sarkofágy, mumifikovaná zvířata i hrobové předměty ze starého Egypta, Otroci od Michelangela, Konatelova Madona s dítětem z poloviny 15. století, řecké mramorové sochy a předměty z helénistického doby a třeba i zákoník krále Chammurapiho z 18 století př. n. l., který je nejstarším právním dokumentem světa. Samozřejmě nesmíme opomenout ani nejslavnější portrét všech dob. Tajemnou a tolik diskutovanou Mona Lisu. Leonarda da Vinci tento obraz namalovál v letech 1503–1506 a prodal ho francouzskému králi Františku I. Obraz je tak oficiálním majetkem francouzské vlády a v Louvru patří zaslouženě k nejobdivovanějším dílům.

Napsal(a) by markéta dne Sunday, 24 of January , 2010 at 1:05 pm

Dobrý den
Tento článek je výborný. Dozvím se o muzeu hodně informací které na wikipedii nenajdu a ta otevírací doba to jsem taky nikde nenašla, no prostě super.

Napsal(a) by Denisa dne Monday, 17 of June , 2013 at 10:05 pm

Dobrý den,
souhlasím s předchozím komentářem. Článek je výstižný, obsáhlý a najdu v něm seřazené všechny důležité informace, které na Wikipedii a jiných webových stránkách nelze nalézt. Paráda!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.TOPlist